M079430 - D72SG120V250QF
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 72 aR 1200VDC IEC 250A With Striker L Brackets
Datasheets
Compliances
pdf - 18.77 MB
| Item number | M079430 |
| Catalogue No | D72SG120V250QF |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 72 aR 1200VDC IEC 250A With Striker L Brackets |
| EAN/UPC Code | 3605340033960 |
| Rated voltage DC IEC | 1200 V |
| Ampere Rating | 250 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | DC |
| Speed/Characteristic | aR |
| Fuse Size | 72 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 45.5 kA²s |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 100 kA |
| Design Details | SRG |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | L Brackets |
| Product Width | 2.36 in |
| Product Length | 6.42 in |
| Product Height | 3.01 in |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 2.535 lb |
| Sell Pack Width | 5.12 in |
| Sell Pack Length | 7.87 in |
| Sell Pack Height | 3.74 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 2.535 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 96 W |