9F62FCB400
Medium Voltage 5500VAC 400A Ferrule, Series: FCB Visual Indicator Amp-Trap®
Mersen fuses for the protection of transformers and distribution lines deliver overload and short circuit protection. These current-limiting fuses will melt at current that can be as low as 1.7 times the fuse current ratings up to its maximum interrupting rating. These fuses are designed to withstand the transformer magnetizing inrush current. They have 2" (size C), 3" (size D) and 2x3" (size DD) inch diameter barrels with ferrules and are mounted in spring reinforced clips.
Datasheets
pdf - 428.4 KB
Curves
pdf - 51.12 KB
Drawings
pdf - 70.8 KB
dxf - 2.34 MB
STEP - 5.51 MB
PDF - 70.8 KB
Compliances
| Item number | 9F62FCB400 |
| Description | Medium Voltage 5500VAC 400A Ferrule, Series: FCB Visual Indicator Amp-Trap® |
| EAN/UPC Code | 782001395865 |
| Rated voltage AC UL | 5500 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Ampere Rating | 400 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Mounting | Clip |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 50 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Visual Indicator |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Ferrule |
| Product Length | 15.88 in |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 16.91 lb |
| Sell Pack Width | 8 in |
| Sell Pack Length | 17.88 in |
| Sell Pack Height | 3.88 in |