C1216035 - ABAT13C550-AIA
Series: ABAT13C 1250VDC max
Fuse-link aBAT 1250VDC 1250VDC Size C 550A With End Contact with Threaded Holes For Bolted
As the demand for fast charging of heavy-duty electric vehicles grows, high-power solutions are essential to reduce charging times efficiently. With decades of expertise in high-performance electrical protection, Mersen offers a dedicated range of DC fuses delivering exceptional safety and reliability for MCS applications. ABAT13C DC Fuses are designed for applications up to 1250Vdc, with current ratings from 500A to 1250A.
pdf - 166.29 KB
| Item number | C1216035 |
| Catalogue No | ABAT13C550-AIA |
| Description | Fuse-link aBAT 1250VDC 1250VDC Size C 550A With End Contact with Threaded Holes For Bolted |
| EAN/UPC Code | 3605340720136 |
| Rated voltage DC UL | 1250 V |
| Rated voltage DC IEC | 1250 V |
| Ampere Rating | 550 A |
| AC or DC | DC |
| Speed/Characteristic | aBAT |
| Fuse Size | C |
| Mounting | Bolted |
| Melting I2t | 50 kA²s |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 250 kA @ 1250 V, L/R = 3 ms |
| DC Min. Breaking Capacity (MBC) | 4950 A @ 1250 V, L/R = 3 ms |
| DC Total clearing I2t | 117 kA²s @ 1250 V, L/R = 3 ms, 150 kA 165 kA²s @ 1500 V, L/R = 3 ms, 150 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | End Contact with Threaded Holes |
| Product Width | 2.87 in |
| Product Length | 4.63 in |
| Product Height | 3.31 in |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 4.343 lb |
| Sell Pack Width | 4.92 in |
| Sell Pack Length | 7.64 in |
| Sell Pack Height | 3.43 in |
| Product group | EV and Battery Protection Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 4.079 lb |
| Power Dissipation at Intermediate Current Value | 93 @ 0.8In W |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 180 W |