Q1216047 - ABAT13D1400-BIA
Series: ABAT13D 1250VDC max
Fuse-link aBAT 1250VDC 1250VDC Size D 1400A With End Contact with Threaded Holes For Bolted
As the demand for fast charging of heavy-duty electric vehicles grows, high-power solutions are essential to reduce charging times efficiently. With decades of expertise in high-performance electrical protection, Mersen offers a dedicated range of DC fuses delivering exceptional safety and reliability for MCS applications. ABAT13D DC Fuses are designed for applications up to 1250Vdc, with current ratings from 1250A to 1600A.
| Item number | Q1216047 |
| Catalogue No | ABAT13D1400-BIA |
| Description | Fuse-link aBAT 1250VDC 1250VDC Size D 1400A With End Contact with Threaded Holes For Bolted |
| EAN/UPC Code | 3605340720211 |
| Rated voltage DC UL | 1250 V |
| Rated voltage DC IEC | 1250 V |
| Ampere Rating | 1400 A |
| AC or DC | DC |
| Speed/Characteristic | aBAT |
| Fuse Size | D |
| Mounting | Bolted |
| Melting I2t | 741.7 kA²s |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 250 kA @ 1250 V, L/R = 3 ms |
| DC Min. Breaking Capacity (MBC) | 16800 A @ 1250 V, L/R = 3 ms |
| DC Total clearing I2t | 2248 kA²s @ 1250 V, L/R = 3 ms, 150 kA 2520 kA²s @ 1500 V, L/R = 3 ms, 150 kA |
| Product Width | 4.06 in |
| Product Length | 4.67 in |
| Product Height | 4.49 in |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 7.496 lb |
| Sell Pack Width | 5.71 in |
| Sell Pack Length | 6.3 in |
| Sell Pack Height | 5.12 in |
| Product group | EV and Battery Protection Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 7.496 lb |
| Power Dissipation at Intermediate Current Value | 150 @ 0.8In W |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 291 W |