A100P100-4TA
Series: Amp-Trap® A100P 1000VAC 750VDC
High Speed Fuse Amp-Trap® A100P 1000VAC 750VDC 100A Bolted Blade TA Indicator
A100P Amp-Trap® Form 101 high speed fuses are rated 1000V, extending the range of protection for UPS systems, AC and DC drives, reduced voltage motor starters and similar applications where lower I2t and superior reliability are needed. With ratings from 15 through 1000 amperes, a wide range of high voltage applications can be served.
Drawings
| Item number | A100P100-4TA |
| Description | High Speed Fuse Amp-Trap® A100P 1000VAC 750VDC 100A Bolted Blade TA Indicator |
| EAN/UPC Code | 782001301439 |
| Rated voltage AC UL | 1000 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Ampere Rating | 100 A |
| AC or DC | AC |
| Speed/Characteristic | High Speed |
| Mounting | Bolted |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 200 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | TA Indicator |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Blade |
| Product Diameter | 1.22 in |
| Product Length | 5 in |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 5.57 lb |
| Sell Pack Width | 5 in |
| Sell Pack Length | 7.5 in |
| Sell Pack Height | 2.75 in |