A30QS175-4
Series: Amp-Trap® A30QS 300VAC 300VDC
High Speed Fuse Amp-Trap® A30QS 300VAC 300VDC 175A Blade
A30QS Amp-Trap® high speed fuses are intended for the protection of Power Semiconductors such as diodes, phase control SCRs and other power semiconductor devices. The A30QS is recommended for new applications providing solutions for your critical protection needs at 300V and less semiconductors.
Datasheets
pdf - 320.73 KB
Curves
pdf - 49.57 KB
Drawings
| Item number | A30QS175-4 |
| Description | High Speed Fuse Amp-Trap® A30QS 300VAC 300VDC 175A Blade |
| EAN/UPC Code | 782001280796 |
| Rated voltage AC UL | 300 V |
| Rated voltage DC UL | 300 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Ampere Rating | 175 A |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | High Speed |
| Mounting | Bolted |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 63 kA |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Blade |
| Product Diameter | 1.22 in |
| Product Length | 3.13 in |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 3.15 lb |
| Sell Pack Width | 3.19 in |
| Sell Pack Length | 6.5 in |
| Sell Pack Height | 2.5 in |