A30QS300-4TI
Series: Amp-Trap® A30QS 300VAC 300VDC
High Speed Fuse Amp-Trap® A30QS 300VAC 300VDC 300A Blade TI Indicator
A30QS Amp-Trap® high speed fuses are intended for the protection of Power Semiconductors such as diodes, phase control SCRs and other power semiconductor devices. The A30QS is recommended for new applications providing solutions for your critical protection needs at 300V and less semiconductors.
Curves
pdf - 52.7 KB
Drawings
pdf - 64.17 KB
STEP - 983.58 KB
| Item number | A30QS300-4TI |
| Description | High Speed Fuse Amp-Trap® A30QS 300VAC 300VDC 300A Blade TI Indicator |
| EAN/UPC Code | 782001283766 |
| Rated voltage AC UL | 300 V |
| Rated voltage DC UL | 300 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Ampere Rating | 300 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| Mounting | Bolted |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 52 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | TI Indicator |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Blade |
| Product Diameter | 1.5 in |
| Product Length | 3.84 in |
| Sell Pack Quantity | 5 EA |
| Sell Pack Weight | 2.89 lb |
| Sell Pack Width | 3.88 in |
| Sell Pack Length | 7.88 in |
| Sell Pack Height | 1.62 in |