A50P200-4TI
Series: Amp-Trap® A50P 500VAC 450VDC
High Speed Fuse Amp-Trap® A50P 500VAC 450VDC 200A Blade TI Indicator
Datasheets
pdf - 326.95 KB
Curves
pdf - 61.05 KB
Drawings
| Item number | A50P200-4TI |
| Description | High Speed Fuse Amp-Trap® A50P 500VAC 450VDC 200A Blade TI Indicator |
| EAN/UPC Code | 782001946135 |
| Rated voltage AC UL | 500 V |
| Rated voltage DC UL | 450 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Ampere Rating | 200 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | High Speed |
| Mounting | Bolted |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 50 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | TI Indicator |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Blade |
| Product Diameter | 1.22 in |
| Product Length | 3.63 in |
| Sell Pack Quantity | 5 EA |
| Sell Pack Weight | 2.36 lb |
| Sell Pack Width | 5.75 in |
| Sell Pack Length | 8 in |
| Sell Pack Height | 1.5 in |