A70Q150-4IL
Series: Amp-Trap® A70Q 700VAC 650VDC
High Speed Fuse Amp-Trap® A70Q 700VAC 650VDC 150A Bolted Blade IL Indicator
Datasheets
pdf - 214.69 KB
Drawings
| Item number | A70Q150-4IL |
| Description | High Speed Fuse Amp-Trap® A70Q 700VAC 650VDC 150A Bolted Blade IL Indicator |
| EAN/UPC Code | 782001329020 |
| Rated voltage AC UL | 700 V |
| Rated voltage DC UL | 650 V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Ampere Rating | 150 A |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | High Speed |
| Mounting | Bolted |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 65 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | IL Indicator |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Blade |
| Product Diameter | 1.5 in |
| Product Length | 5.09 in |
| Sell Pack Quantity | 4 EA |
| Sell Pack Weight | 3.15 lb |
| Sell Pack Width | 5.19 in |
| Sell Pack Length | 13.5 in |
| Sell Pack Height | 3.31 in |