A211554 - FR14GG69V16
Cylindrical fuse-link gG Size 14x51 IEC 690VAC 16A
Mersen aM and gG fuse-links cover a wide range of physical sizes and ampere ratings for 400, 500, and 690VAC for protection in electrical distribution circuits and various industrial applications. Most ratings are available in size 8x31 and size 10x38 with an optional indicator, and in size 14x51 and 22x58 with an optional striker to activate an auxiliary contact. Size 10x38 is also available with striker. All cylindrical fuse-links have ceramic bodies and silver-plated contacts. Cylindrical fuse-links "gG" are used for the protection of cables, motors and LV-networks. They limit and cut off unacceptable overcurrents and short-circuit currents up to their nominal breaking capacity. Cylindrical fuse-links "gG" also protect electrical equipment and installations against the dynamic effect of high short-currents. Our technology and process was designed to ensure highly reliable technical performance.
Technical Specifications
Item number A211554
Catalogue No FR14GG69V16
Description Cylindrical fuse-link gG Size 14x51 IEC 690VAC 16A
EAN/UPC Code 8430399008318
Rated voltage AC IEC 690 V
Rated voltage DC IEC 250 V
Ampere Rating 16 A