C1048664 - HP10NH1GPV63B
Photovoltaic fuse gPV 1000VDC IEC 1000VDC UL Size NH1 63A With DIN Type Blades For Direct Mount
pdf - 166.42 KB
| Item number | C1048664 |
| Catalogue No | HP10NH1GPV63B |
| Description | Photovoltaic fuse gPV 1000VDC IEC 1000VDC UL Size NH1 63A With DIN Type Blades For Direct Mount |
| EAN/UPC Code | 3605340577853 |
| Rated voltage DC UL | 1000 V |
| Frequency (Hz) | 50-60 Hz |
| Rated voltage DC IEC | 1000 V |
| Ampere Rating | 63 A |
| Fuse Size | NH1 |
| Mounting | Direct Mount |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 50 kA @ 1000 V, L/R = 1 ms |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | DIN Type Blades |
| Product Width | 1.56 in |
| Product Length | 5.31 in |
| Product Height | 2.19 in |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 2.646 lb |
| Sell Pack Width | 5.31 in |
| Sell Pack Length | 5.91 in |
| Sell Pack Height | 2.76 in |
| Product group | Special Purpose Fuses |
| Product Weight | 0.882 lb |
| Power Dissipation at Intermediate Current Value | 5.4 W @ 0.7 In W |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 13 W |