C1057220 - HP15NH3LPV250BI
Photovoltaic fuse gPV 1500VDC IEC 1500VDC UL Size 3L 250A With Striker With DIN Type Blades For Direct Mount
pdf - 166.42 KB
| Item number | C1057220 |
| Catalogue No | HP15NH3LPV250BI |
| Description | Photovoltaic fuse gPV 1500VDC IEC 1500VDC UL Size 3L 250A With Striker With DIN Type Blades For Direct Mount |
| EAN/UPC Code | 3605340593235 |
| Rated voltage DC UL | 1500 V |
| Frequency (Hz) | 50-60 Hz |
| Rated voltage DC IEC | 1500 V |
| Ampere Rating | 250 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | DC |
| Speed/Characteristic | gPV |
| Fuse Size | 3L |
| Mounting | Direct Mount |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 150 kA @ 1500 V, L/R = 3 ms |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | DIN Type Blades |
| Product Width | 4.45 in |
| Product Length | 8.07 in |
| Product Height | 2.91 in |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 3.66 lb |
| Sell Pack Width | 4.53 in |
| Sell Pack Length | 9.06 in |
| Sell Pack Height | 4.13 in |
| Product group | Special Purpose Fuses |
| Product Weight | 3.66 lb |
| Power Dissipation at Intermediate Current Value | 20 W @ 0.7 In W |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 50 W |