D1065432 - HP15NH1LGPV63B
Photovoltaic fuse gPV 1500VDC IEC 1500VDC UL Size 1XL 63A With DIN Type Blades For Direct Mount
pdf - 166.42 KB
| Item number | D1065432 |
| Catalogue No | HP15NH1LGPV63B |
| Description | Photovoltaic fuse gPV 1500VDC IEC 1500VDC UL Size 1XL 63A With DIN Type Blades For Direct Mount |
| EAN/UPC Code | 3605340606867 |
| Rated voltage DC UL | 1500 V |
| Frequency (Hz) | 50-60 Hz |
| Rated voltage DC IEC | 1500 V |
| Ampere Rating | 63 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | DC |
| Speed/Characteristic | gPV |
| Fuse Size | 1XL |
| Mounting | Direct Mount |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 50 kA @ 1500 V, L/R = 1 ms |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | DIN Type Blades |
| Product Width | 1.56 in |
| Product Length | 7.56 in |
| Product Height | 2.07 in |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 1.521 lb |
| Sell Pack Width | 4.53 in |
| Sell Pack Length | 9.06 in |
| Sell Pack Height | 4.33 in |
| Product group | Special Purpose Fuses |
| Product Weight | 1.521 lb |
| Power Dissipation at Intermediate Current Value | 10.2 W @ 0.7 In W |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 25 W |