B1032954 - 45DB240V20PTS
High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 24kVAC IEC 20A d56mm, L442mm With Thermal Striker 80N Low power losses
Datasheets
Compliances
| Item number | B1032954 |
| Catalogue No | 45DB240V20PTS |
| Description | High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 24kVAC IEC 20A d56mm, L442mm With Thermal Striker 80N Low power losses |
| EAN/UPC Code | 3605340537703 |
| Rated voltage AC IEC | 24 kV |
| Ampere Rating | 20 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Fuse Size | d=56mm L=442mm |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 3900 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 65 kA |
| Min Interrupting Rating (MBC) | 91 A |
| Product Diameter | 2.2 in |
| Product Length | 20 in |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 5.071 lb |
| Sell Pack Width | 4.33 in |
| Sell Pack Length | 21.65 in |
| Sell Pack Height | 3.94 in |
| Product group | High Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 5.071 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 53 W |