V1018320 - 45DB120V160PTS3
High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 12kVAC IEC 160A d78mm, L442mm With Thermal Striker 80N Low power losses
Datasheets
Compliances
| Item number | V1018320 |
| Catalogue No | 45DB120V160PTS3 |
| Description | High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T402 12kVAC IEC 160A d78mm, L442mm With Thermal Striker 80N Low power losses |
| EAN/UPC Code | 3605340513288 |
| Rated voltage AC IEC | 12 kV |
| Ampere Rating | 160 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Fuse Size | d=78mm L=442mm |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 500 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 80 kA |
| Min Interrupting Rating (MBC) | 660 A |
| Design Details | VDE T402 |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Cylindrical |
| Product Diameter | 3.07 in |
| Product Length | 20 in |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 11.244 lb |
| Sell Pack Width | 3.74 in |
| Sell Pack Length | 21.46 in |
| Sell Pack Height | 3.94 in |
| Product group | High Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 11.244 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 145 W |