A1023270 - 1.000.093
NH fuse-switch disconnector MULTIVERT® Size 4a 1250A 3x1-Pole switching Screw bottom terminal M16
MULTIVERT® NH vertical fuse switch disconnectors meet all functions of NH fuse switch disconnectors. They are designed for installation on to bus bars in triple pole arrangements. MULTIVERT® 1250A are for installation on to 185 mm bus bar systems. MULTIVERT® 1250A are designed for NH fuse-links in accordance with IEC/EN 60269-2, VDE 0636-2, size 4a: 1250A. MULTIVERT® offer the user the possibility of fast and easy installation as well as a high degree of protection during installation and maintenance.
pdf - 247.13 KB
| Item number | A1023270 |
| Catalogue No | 1.000.093 |
| Description | NH fuse-switch disconnector MULTIVERT® Size 4a 1250A 3x1-Pole switching Screw bottom terminal M16 |
| EAN/UPC Code | 9008567009642 |
| Frequency (Hz) | 50 ... 60 Hz |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 1250 A |
| Utilization Category | AC 22 B @ Ue = AC 500 V; Ie = 1250 A |
| Switchability | 3x1-pole switching |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Short Circuit Current Rating (SCCR) | 50kA@Ue = AC 690 V; Ie = 1250 A |
| Fuse Size | 4a |
| Design Details | Screw bottom terminal |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Degree of Pollution | 3 |
| Rated Impulse Withstand Voltage | 8 kV |
| Rated Insulation Voltage | 1000 V |
| Rated SC Withstand | 32 kA / 1 s |
| Max Power dissipation of Fuse Links Pn | 110 W |
| Max Power dissipation of Solid Links Pn | 42 W |
| Power Dissipation by Ith without Fuse-Links | 336 W |
| Rated short circuit making capacity with solid links Icm | 68 kA |
| Installation Mounting | Bus Bar Installation |
| Product Width | 4.96 in |
| Product Length | 10 in |
| Product Height | 39.02 in |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 36.156 lb |
| Sell Pack Width | 6.69 in |
| Sell Pack Length | 43.31 in |
| Sell Pack Height | 11.02 in |
| Product group | IEC Fuse Switch Disconnectors |
| Product Weight | 36.156 lb |
| Conventional Free Air thermal Current With Fuse-Links Ith | 1250 A |
| Conventional Free Air thermal Current - Solid Links | 1250 A |