P211084 - NH00GG50V160
DIN NH Standard fuse-link gG Size NH00 500VAC 250VDC 160A live tags Double indicator Body width 30 mm
Datasheets
Compliances
pdf - 1.44 MB
pdf - 575 KB
pdf - 281.86 KB
pdf - 5.47 MB
pdf - 247.74 KB
| Item number | P211084 |
| Catalogue No | NH00GG50V160 |
| Description | DIN NH Standard fuse-link gG Size NH00 500VAC 250VDC 160A live tags Double indicator Body width 30 mm |
| EAN/UPC Code | 8430399001166 |
| Rated voltage AC IEC | 500 V |
| Rated voltage DC IEC | 250 V |
| Ampere Rating | 160 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | gG |
| Fuse Size | NH00 |
| Mounting | Clip |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 120 kA |
| Design Details | live tags |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Double indicator |
| Connection/Terminal Material | Brass |
| Connection/Terminal Type | Plain Blades |
| Product Width | 1.18 in |
| Product Length | 3.09 in |
| Product Height | 2.36 in |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 1.323 lb |
| Sell Pack Width | 3.23 in |
| Sell Pack Length | 3.74 in |
| Sell Pack Height | 2.56 in |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.441 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 11.3 W |