C201873J - D02GG40V63/10
Series: NZ D0 fuse-links gG 400/440VAC
DIN D0 Fuse-link gG Size D02 400VAC 250VDC 63A Color code Copper Packaging quantity 10EA
The D0 fuse-system is installed in low voltage distribution units, where fuse-links are accessible to non trained persons and can also be replaced by them. The system is the most modern of the screw systems and designed for 400VAC/250VDC networks. The D0 fuse range comprises the standardized fuse sizes D01, D02 and D03.
Datasheets
pdf - 1.02 MB
| Item number | C201873J |
| Catalogue No | D02GG40V63/10 |
| Description | DIN D0 Fuse-link gG Size D02 400VAC 250VDC 63A Color code Copper Packaging quantity 10EA |
| EAN/UPC Code | 8430399019833 |
| Rated voltage AC IEC | 400 V |
| Rated voltage DC IEC | 250 V |
| Ampere Rating | 63 A |
| Identification Color Code | Copper |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | gG |
| Fuse Size | D02 |
| Mounting | Clip |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 50 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Colored indicator flag Visual Indicator |
| Product Diameter | 0.59 in |
| Product Length | 1.42 in |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.265 lb |
| Sell Pack Width | 5 in |
| Sell Pack Length | 9.45 in |
| Sell Pack Height | 1.26 in |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.026 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 4.2 W |