K226352 - BES42V50
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type F2 415VAC 50A BES Offset Blade
| Item number | K226352 |
| Catalogue No | BES42V50 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type F2 415VAC 50A BES Offset Blade |
| EAN/UPC Code | 3605340268294 |
| Rated voltage AC IEC | 415 V |
| Ampere Rating | 50 A |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 8750 A²s |
| Melting I2t | 2600 A²s |
| Product Diameter | 0.67 in |
| Product Length | 2.72 in |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.639 lb |
| Sell Pack Width | 2.76 in |
| Sell Pack Length | 5.12 in |
| Sell Pack Height | 1.57 in |
| Product Weight | 0.064 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 3.6 W |