A1019199 - BTSD42V125
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A4 415VAC 240VDC 125A BTSD Offset Tag
| Item number | A1019199 |
| Catalogue No | BTSD42V125 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A4 415VAC 240VDC 125A BTSD Offset Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340515503 |
| Rated voltage AC IEC | 415 V |
| Rated voltage DC IEC | 240 V |
| Ampere Rating | 125 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | gG |
| Fuse Size | A4 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 70000 A²s |
| Melting I2t | 16000 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 80 kA |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 40 kA |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Offset Tag |
| Product Diameter | 0.83 in |
| Product Width | 0.96 in |
| Product Length | 4.33 in |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 1.808 lb |
| Sell Pack Width | 4.72 in |
| Sell Pack Length | 9.06 in |
| Sell Pack Height | 1.57 in |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.181 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 11.5 W |