F1019181 - BTSDS42V100
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A3 415VAC 240VDC 100A BTSDS Offset Tag
| Item number | F1019181 |
| Catalogue No | BTSDS42V100 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A3 415VAC 240VDC 100A BTSDS Offset Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340515725 |
| Rated voltage AC IEC | 415 V |
| Rated voltage DC IEC | 240 V |
| Ampere Rating | 100 A |
| Speed/Characteristic | gG |
| Fuse Size | A3 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 65000 A²s |
| Melting I2t | 14000 A²s |
| Product Diameter | 0.83 in |
| Product Width | 0.89 in |
| Product Length | 3.43 in |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 1.301 lb |
| Sell Pack Width | 3.94 in |
| Sell Pack Length | 4.41 in |
| Sell Pack Height | 2.09 in |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.13 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 7.5 W |