L1019186 - BTIS42V125
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A3 415VAC 240VDC 125A BTIS Offset Tag
| Item number | L1019186 |
| Catalogue No | BTIS42V125 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A3 415VAC 240VDC 125A BTIS Offset Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340515978 |
| Rated voltage AC IEC | 415 V |
| Rated voltage DC IEC | 240 V |
| Ampere Rating | 125 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | gG |
| Fuse Size | A3 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 78400 A²s |
| Melting I2t | 28000 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 80 kA |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 40 kA |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Offset Tag |
| Product Diameter | 1.06 in |
| Product Width | 1.1 in |
| Product Length | 3.48 in |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 1.764 lb |
| Sell Pack Width | 3.94 in |
| Sell Pack Length | 7.87 in |
| Sell Pack Height | 0.98 in |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.176 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 11.3 W |