M1045269 - BTIS42V36
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A3 415VAC 240VDC 36A BTIS Offset Tag
| Item number | M1045269 |
| Catalogue No | BTIS42V36 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A3 415VAC 240VDC 36A BTIS Offset Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340564365 |
| Rated voltage AC IEC | 415 V |
| Rated voltage DC IEC | 240 V |
| Ampere Rating | 36 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 4000 A²s |
| Melting I2t | 1000 A²s |
| Product Diameter | 0.67 in |
| Product Width | 0.73 in |
| Product Length | 3.31 in |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.683 lb |
| Sell Pack Width | 3.94 in |
| Sell Pack Length | 7.87 in |
| Sell Pack Height | 0.98 in |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.068 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 2.8 W |