A1019176 - BEIT42V36
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A1 415VAC 250VDC 36A BEIT Offset Tag
| Item number | A1019176 |
| Catalogue No | BEIT42V36 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A1 415VAC 250VDC 36A BEIT Offset Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340515497 |
| Rated voltage AC IEC | 415 V |
| Rated voltage DC IEC | 250 V |
| Ampere Rating | 36 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | gG |
| Fuse Size | A1 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 4000 A²s |
| Melting I2t | 1000 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 80 kA |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 40 kA |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Offset Tag |
| Product Diameter | 0.67 in |
| Product Width | 0.72 in |
| Product Length | 2.58 in |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.694 lb |
| Sell Pack Width | 3.15 in |
| Sell Pack Length | 3.54 in |
| Sell Pack Height | 1.57 in |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.069 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 2.8 W |