D1019225 - BNIT55V20
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A1 550VAC 250VDC 20A BNIT Offset Tag
| Item number | D1019225 |
| Catalogue No | BNIT55V20 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A1 550VAC 250VDC 20A BNIT Offset Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340515640 |
| Rated voltage AC IEC | 550 V |
| Rated voltage DC IEC | 250 V |
| Ampere Rating | 20 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 1250 A²s |
| Melting I2t | 250 A²s |
| Product Diameter | 0.57 in |
| Product Length | 2.2 in |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.364 lb |
| Sell Pack Width | 2.76 in |
| Sell Pack Length | 2.76 in |
| Sell Pack Height | 1.38 in |
| Product Weight | 0.036 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 1.7 W |