E1019226 - BNIT55V25
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A1 550VAC 250VDC 25A BNIT Offset Tag
| Item number | E1019226 |
| Catalogue No | BNIT55V25 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A1 550VAC 250VDC 25A BNIT Offset Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340515695 |
| Rated voltage AC IEC | 550 V |
| Rated voltage DC IEC | 250 V |
| Ampere Rating | 25 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | gG |
| Fuse Size | A1 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 2100 A²s |
| Melting I2t | 420 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 80 kA |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 40 kA |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Offset Tag |
| Product Diameter | 0.57 in |
| Product Length | 2.2 in |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 0.364 lb |
| Sell Pack Width | 2.76 in |
| Sell Pack Length | 2.76 in |
| Sell Pack Height | 1.38 in |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.036 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 2 W |