L1019255 - BTIA69V16
British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A2 690VAC 460VDC 16A BTIA Offset Tag
| Item number | L1019255 |
| Catalogue No | BTIA69V16 |
| Description | British Standard fuse-link IEC BS88 gG Type A2 690VAC 460VDC 16A BTIA Offset Tag |
| EAN/UPC Code | 3605340515992 |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Rated voltage DC IEC | 460 V |
| Ampere Rating | 16 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | gG |
| Fuse Size | A2 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 580 A²s |
| Melting I2t | 120 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 80 kA |
| Max. Rated Breaking Capacity DC | 40 kA |
| Connection/Terminal Material | Tin-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Offset Tag |
| Product Diameter | 0.86 in |
| Product Width | 0.93 in |
| Product Length | 3.39 in |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 1.235 lb |
| Sell Pack Width | 3.74 in |
| Sell Pack Length | 4.53 in |
| Sell Pack Height | 2.05 in |
| Product group | Low Voltage IEC Fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.124 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 1.6 W |