Q1047043 - SC31AR69V315TI
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 31 aR 690VAC IEC 760VAC UL 600VDC UL 315A Visual Indicator Flush ends UNC threads
Datasheets
Compliances
pdf - 17.93 MB
| Item number | Q1047043 |
| Catalogue No | SC31AR69V315TI |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 31 aR 690VAC IEC 760VAC UL 600VDC UL 315A Visual Indicator Flush ends UNC threads |
| EAN/UPC Code | 3605340572964 |
| Rated voltage AC UL | 760 V |
| Rated voltage DC UL | 600 V |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 315 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC/DC |
| Speed/Characteristic | aR |
| Fuse Size | 31 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 47.5 kA²s |
| Melting I2t | 7.54 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 200 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Visual Indicator |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Flush ends |
| Product Width | 2.01 in |
| Product Length | 1.99 in |
| Product Height | 2.22 in |
| Sell Pack Quantity | 12 EA |
| Sell Pack Weight | 8.995 lb |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.75 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 72 W |