C075534 - DN00UD10C80L
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size NH 00 aR 1000VAC IEC 80A With Striker DIN 80 Blades
The 1000V Protistor® fuse-links provide maximum flexibility in equipment design and ultimate protection for small power conversion equipment. These ultra-fast acting aR fuses have been engineered to provide state-of-the-art protection for semiconductors: diodes, thyristors and IGBT devices. They are assembled with die-cut elements embedded in solidified sand, which helps control arcing characteristics for a lower I²t and high interrupting rating level. All contact surfaces are silver plated and all hardware is non-magnetic. Each fuse-link can be equipped with a low voltage trip-indicator which can operate a field mountable microswitch.
Technical Specifications
Item number C075534
Catalogue No DN00UD10C80L
Description Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size NH 00 aR 1000VAC IEC 80A With Striker DIN 80 Blades
EAN/UPC Code 3605340009835
Rated voltage AC IEC 1000 V
Ampere Rating 80 A