W227581 - DN00UD10C35L
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size NH00 aR 1000VAC IEC 35A Striker DIN Type Blades
The 1000V Protistor® fuse-links provide maximum flexibility in equipment design and ultimate protection for small power conversion equipment. These ultra-fast acting aR fuses have been engineered to provide state-of-the-art protection for semiconductors: diodes, thyristors and IGBT devices. They are assembled with die-cut elements embedded in solidified sand, which helps control arcing characteristics for a lower I²t and high interrupting rating level. All contact surfaces are silver plated and all hardware is non-magnetic. Each fuse-link can be equipped with a low voltage trip-indicator which can operate a field mountable microswitch.
| Item number | W227581 |
| Catalogue No | DN00UD10C35L |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size NH00 aR 1000VAC IEC 35A Striker DIN Type Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340275445 |
| Rated voltage AC IEC | 1000 V |
| Ampere Rating | 35 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 230 A²s |
| Melting I2t | 32 A²s |
| Product Width | 1.18 in |
| Product Length | 3.94 in |
| Product Height | 1.52 in |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 1.455 lb |
| Sell Pack Width | 3.94 in |
| Sell Pack Length | 4.33 in |
| Sell Pack Height | 3.15 in |
| Product Weight | 0.485 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 17 W |