D1018627 - FR22GR69V63T
High-Speed Cylindrical Fuse Protistor® Size 22x58 gR 690VAC IEC 63A With Striker
These Protistor® size 22x58 have been designed to protect power semiconductors, complying with standard IEC 60269-1 and -4. They are extremely high interrupting rating fuses: 690 VAC, with large band of ratings (current rating 15 to 135 A). Two models are existing: with or without trip-indicator
| Item number | D1018627 |
| Catalogue No | FR22GR69V63T |
| Description | High-Speed Cylindrical Fuse Protistor® Size 22x58 gR 690VAC IEC 63A With Striker |
| EAN/UPC Code | 3605340513929 |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 63 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Speed/Characteristic | gR |
| Fuse Size | 22x58 |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 3350 A²s |
| Melting I2t | 519 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 160 kA |
| Connection/Terminal Type | Ferrule |
| Product Diameter | 0.87 in |
| Product Length | 2.28 in |
| Sell Pack Quantity | 10 EA |
| Sell Pack Weight | 1.323 lb |
| Sell Pack Width | 4.37 in |
| Sell Pack Length | 4.61 in |
| Sell Pack Height | 0.91 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.132 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 13.6 W |