F300132 - A070UD30KI160
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 30 aR 690VAC IEC 700VAC UL 160A With Striker Slotted Blades short
| Item number | F300132 |
| Catalogue No | A070UD30KI160 |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 30 aR 690VAC IEC 700VAC UL 160A With Striker Slotted Blades short |
| EAN/UPC Code | 3605340323771 |
| Rated voltage AC UL | 700 V |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 160 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Speed/Characteristic | aR |
| Fuse Size | 30 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 9.2 kA²s |
| Melting I2t | 1.6 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 200 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Slotted Blades |
| Product Width | 1.57 in |
| Product Length | 5.08 in |
| Product Height | 1.89 in |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 1.925 lb |
| Sell Pack Width | 5.24 in |
| Sell Pack Length | 6.18 in |
| Sell Pack Height | 2.13 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.642 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 37 W |