D300176 - PC32UD69V1000EF
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 32 aR 690VAC IEC 700VAC UL 1000A With Striker Open Slot Blades
Datasheets
Compliances
pdf - 130.85 KB
pdf - 13.02 MB
pdf - 197.17 KB
| Item number | D300176 |
| Catalogue No | PC32UD69V1000EF |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 32 aR 690VAC IEC 700VAC UL 1000A With Striker Open Slot Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340324303 |
| Rated voltage AC UL | 700 V |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 1000 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Speed/Characteristic | aR |
| Fuse Size | 32 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 1380 kA²s |
| Melting I2t | 240 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 200 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | Open Slot Blades |
| Product Width | 2.32 in |
| Product Length | 4.96 in |
| Product Height | 2.56 in |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 3.78 lb |
| Sell Pack Width | 6.3 in |
| Sell Pack Length | 7.95 in |
| Sell Pack Height | 3.15 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.26 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 135 W |