E301971 - PC33UD60V1800A
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 600VAC IEC 650VAC UL 1800A With Striker DIN 80 Blades
pdf - 12.89 MB
| Item number | E301971 |
| Catalogue No | PC33UD60V1800A |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 600VAC IEC 650VAC UL 1800A With Striker DIN 80 Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340349252 |
| Rated voltage AC UL | 650 V |
| Rated voltage AC IEC | 600 V |
| Ampere Rating | 1800 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 3870 kA²s |
| Melting I2t | 720 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 200 kA |
| Design Details | Reinforced Terminal |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | DIN 80 Blades |
| Product Width | 2.87 in |
| Product Length | 4.33 in |
| Product Height | 3.09 in |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 5.372 lb |
| Sell Pack Width | 5.71 in |
| Sell Pack Length | 9.84 in |
| Sell Pack Height | 3.54 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.791 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 225 W |