H300226 - PC33UD69V1250EF
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 690VAC IEC 700VAC UL 1250A With Striker Open Slot Blades
Datasheets
Compliances
pdf - 130.85 KB
pdf - 12.89 MB
pdf - 197.17 KB
| Item number | H300226 |
| Catalogue No | PC33UD69V1250EF |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 690VAC IEC 700VAC UL 1250A With Striker Open Slot Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340325256 |
| Rated voltage AC UL | 700 V |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 1250 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 2053 kA²s |
| Melting I2t | 355 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 200 kA |
| Design Details | Reinforced Terminal |
| Connection/Terminal Type | Open Slot Blades |
| Product Width | 2.87 in |
| Product Length | 4.96 in |
| Product Height | 3.09 in |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 5.635 lb |
| Sell Pack Width | 6.3 in |
| Sell Pack Length | 9.65 in |
| Sell Pack Height | 3.94 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.878 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 180 W |