K300757 - PC33UD50V2250TF
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 500VAC IEC 550VAC UL 2250A With Striker Flush ends metric threads
pdf - 197.17 KB
| Item number | K300757 |
| Catalogue No | PC33UD50V2250TF |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 500VAC IEC 550VAC UL 2250A With Striker Flush ends metric threads |
| EAN/UPC Code | 3605340333077 |
| Rated voltage AC UL | 550 V |
| Rated voltage AC IEC | 500 V |
| Ampere Rating | 2250 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 5160 kA²s |
| Melting I2t | 1250 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 200 kA |
| Design Details | Reinforced Terminal |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Flush ends |
| Product Width | 2.87 in |
| Product Length | 1.99 in |
| Product Height | 3.09 in |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 5.328 lb |
| Sell Pack Width | 3.35 in |
| Sell Pack Length | 9.65 in |
| Sell Pack Height | 3.74 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.776 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 280 W |