T300259 - PC33UD69V550D1A
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 690VAC IEC 700VAC UL 550A With Striker DIN 110 Blades
pdf - 197.17 KB
| Item number | T300259 |
| Catalogue No | PC33UD69V550D1A |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 690VAC IEC 700VAC UL 550A With Striker DIN 110 Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340325911 |
| Rated voltage AC UL | 700 V |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 550 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 155 kA²s |
| Melting I2t | 27 kA²s |
| Connection/Terminal Type | DIN 110 Blades |
| Product Width | 2.87 in |
| Product Length | 5.3 in |
| Product Height | 3.09 in |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 5.781 lb |
| Sell Pack Width | 5.51 in |
| Sell Pack Length | 9.45 in |
| Sell Pack Height | 3.54 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.927 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 110 W |