X300446 - A070UD33TTI500
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 690VAC IEC 700VAC UL 500A With Striker Flush ends UNC threads
pdf - 361.23 KB
pdf - 12.89 MB
| Item number | X300446 |
| Catalogue No | A070UD33TTI500 |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 33 aR 690VAC IEC 700VAC UL 500A With Striker Flush ends UNC threads |
| EAN/UPC Code | 3605340328516 |
| Rated voltage AC UL | 700 V |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 500 A |
| Speed/Characteristic | aR |
| Fuse Size | 33 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 110 kA²s |
| Melting I2t | 19 kA²s |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Flush ends |
| Product Width | 2.87 in |
| Product Length | 1.99 in |
| Product Height | 3.09 in |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 5.913 lb |
| Sell Pack Width | 3.39 in |
| Sell Pack Length | 9.72 in |
| Sell Pack Height | 3.7 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 1.971 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 105 W |