E300637 - PC73UD10C900EF
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1000VAC IEC 1100VAC UL 900A With Striker Open Slot Blades
pdf - 197.17 KB
pdf - 131.31 KB
| Item number | E300637 |
| Catalogue No | PC73UD10C900EF |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1000VAC IEC 1100VAC UL 900A With Striker Open Slot Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340331417 |
| Rated voltage AC UL | 1100 V |
| Rated voltage AC IEC | 1000 V |
| Ampere Rating | 900 A |
| Fuse Size | 73 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 1440 kA²s |
| Melting I2t | 250 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 167 kA |
| Connection/Terminal Type | Open Slot Blades |
| Product Width | 2.87 in |
| Product Length | 5.88 in |
| Product Height | 3.09 in |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 2.447 lb |
| Sell Pack Width | 4.33 in |
| Sell Pack Length | 7.09 in |
| Sell Pack Height | 3.15 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 2.447 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 170 W |