F301052 - A130UD73TTI630
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1250VAC IEC 1300VAC UL 630A With Striker Flush ends UNC threads
| Item number | F301052 |
| Catalogue No | A130UD73TTI630 |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1250VAC IEC 1300VAC UL 630A With Striker Flush ends UNC threads |
| EAN/UPC Code | 3605340576191 |
| Rated voltage AC UL | 1300 V |
| Rated voltage AC IEC | 1250 V |
| Ampere Rating | 630 A |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 680 kA²s |
| Melting I2t | 84 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 126 kA |
| Product Width | 2.87 in |
| Product Length | 2.91 in |
| Product Height | 3.09 in |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 2.756 lb |
| Sell Pack Width | 4.33 in |
| Sell Pack Length | 5.12 in |
| Sell Pack Height | 3.15 in |
| Product Weight | 2.756 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 125 W |