K300573 - PC73UD10C900D1A
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1000VAC IEC 1100VAC UL 900A With Striker DIN 110 Blades
Datasheets
Compliances
pdf - 197.17 KB
pdf - 11.01 MB
pdf - 131.31 KB
| Item number | K300573 |
| Catalogue No | PC73UD10C900D1A |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1000VAC IEC 1100VAC UL 900A With Striker DIN 110 Blades |
| EAN/UPC Code | 3605340330502 |
| Rated voltage AC UL | 1100 V |
| Rated voltage AC IEC | 1000 V |
| Ampere Rating | 900 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Speed/Characteristic | aR |
| Fuse Size | 73 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 1440 kA²s |
| Melting I2t | 250 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 167 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Copper |
| Connection/Terminal Type | DIN 110 Blades |
| Product Width | 2.87 in |
| Product Length | 5.25 in |
| Product Height | 3.09 in |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 7.408 lb |
| Sell Pack Width | 5.91 in |
| Sell Pack Length | 9.84 in |
| Sell Pack Height | 3.54 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 2.469 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 170 W |