K301056 - A110UD73TTI1000
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1000VAC IEC 1100VAC UL 1000A With Striker Flush ends UNC threads
pdf - 11.01 MB
| Item number | K301056 |
| Catalogue No | A110UD73TTI1000 |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1000VAC IEC 1100VAC UL 1000A With Striker Flush ends UNC threads |
| EAN/UPC Code | 3605340336108 |
| Rated voltage AC UL | 1100 V |
| Rated voltage AC IEC | 1000 V |
| Ampere Rating | 1000 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Speed/Characteristic | aR |
| Fuse Size | 73 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 2130 kA²s |
| Melting I2t | 370 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 167 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Flush ends |
| Product Width | 2.87 in |
| Product Length | 2.91 in |
| Product Height | 3.09 in |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 2.756 lb |
| Sell Pack Width | 4.33 in |
| Sell Pack Length | 5.12 in |
| Sell Pack Height | 3.15 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 2.756 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 152 W |