T300512 - PC73UD12C900TF
Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1200VAC IEC 1300VAC UL 900A With Striker Flush ends metric threads
| Item number | T300512 |
| Catalogue No | PC73UD12C900TF |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® Size 73 aR 1200VAC IEC 1300VAC UL 900A With Striker Flush ends metric threads |
| EAN/UPC Code | 3605340329605 |
| Rated voltage AC UL | 1300 V |
| Rated voltage AC IEC | 1200 V |
| Ampere Rating | 900 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Speed/Characteristic | aR |
| Fuse Size | 73 |
| Mounting | Bolted |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 1870 kA²s |
| Melting I2t | 250 kA²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 126 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Striker |
| Connection/Terminal Material | Silver-Plated Brass |
| Connection/Terminal Type | Flush ends |
| Product Width | 2.87 in |
| Product Length | 2.91 in |
| Product Height | 3.09 in |
| Sell Pack Quantity | 1 EA |
| Sell Pack Weight | 2.69 lb |
| Sell Pack Width | 4.33 in |
| Sell Pack Length | 4.92 in |
| Sell Pack Height | 2.95 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 2.69 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 151 W |