B322047 - NH000GS69V40PV
Square Body High-Speed Fuse Protistor® NH Size 000 gS 690VAC IEC 700VAC UL 40A With Double indicator
| Item number | B322047 |
| Catalogue No | NH000GS69V40PV |
| Description | Square Body High-Speed Fuse Protistor® NH Size 000 gS 690VAC IEC 700VAC UL 40A With Double indicator |
| EAN/UPC Code | 3605340359824 |
| Rated voltage AC UL | 700 V |
| Rated voltage AC IEC | 690 V |
| Ampere Rating | 40 A |
| ROHS Compliant | Yes |
| AC or DC | AC |
| Speed/Characteristic | gS |
| Fuse Size | NH000 |
| Mounting | Clip |
| Clearing I2t At Rated Voltage | 386 A²s |
| Melting I2t | 69 A²s |
| AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 | 160 kA |
| Indication System | Yes |
| Indication System Type | Double indicator |
| Connection/Terminal Material | Brass |
| Connection/Terminal Type | Plain Blades |
| Product Width | 0.83 in |
| Product Length | 3.09 in |
| Product Height | 2.07 in |
| Sell Pack Quantity | 3 EA |
| Sell Pack Weight | 0.837 lb |
| Sell Pack Width | 2.76 in |
| Sell Pack Length | 3.35 in |
| Sell Pack Height | 2.56 in |
| Product group | High-Speed and Semiconductor protection fuses |
| Body/Insulating Material | Ceramic |
| Product Weight | 0.279 lb |
| Power Dissipation at Rated Current Value | 9 W |